دانش بنیان

انتخاب و مشخص نمودن شرکت ها و موسسات دانش بنیان طبق آیین نامه اجرایی ارزیابی دانش بنیان

دانش بنیانی شدن دانشگاه ها و موسسات آموزشی

 

دانش بنیان شدن دانشگاه ها و موسسات آموزشی

 بر اساس ماده 43 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت – مصوب 4/12/93،  دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی (دولتی و غیردولتی) مجازند با ایجاد و مشارکت در شرکت‌های دانش‌بنیان که حداکثر چهل ‌و نه درصد (49%) سهام آن متعلق به دانشگاهها، مؤسسات پژوهشی و دیگر واحدهای دولتی و مابقی سهام متعلق به اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان و سایر سهامداران بخش خصوصی است، نتایج تحقیقات اعضای هیأت‌‌‌‌علمی و دانشجویان خود را تجاری‌سازی نمایند.

دانش بنیان شدن شرکت های دولتی یا شرکت های مرتبط با نهاد دولتی

شرکت‌های دولتی، مؤسسات ونهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکت‌ها و مؤسسات که بیش از پنجاه درصد (50%) از مالکیت آنها متعلق به شرکت‌های دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، مشمول حمایت­های این قانون نیستند.

لیست شرکت ها و نهاد های دولتی متقاضی دانش بنیان

1 – شهرداری‌ها و شرکت‌های تابعه آنان مادامی که بیش از 50 درصد سهام و سرمایه آنان متعلق به شهرداری‌ها باشد. 2 – بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی 3 – هلال احمر 4 – کمیته امداد امام 5 – بنیاد شهید انقلاب اسلامی 6 – بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 7 – کمیته ملی المپیک ایران 8 – بنیاد 15 خرداد 9 – سازمان تبلیغات اسلامی 10 – سازمان تأمین اجتماعی  11 – فدراسیون های ورزشی آماتوری جمهوری اسلامی ایران 12 – مؤسسه‌های جهاد نصر، جهاد استقلال و جهاد توسعه زیر نظر جهاد سازندگی 13- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی 14-کتابخانه حضرت آیت‌الله مرعشی نجفی (‌قم) 15- جهاد دانشگاهی 16- بنیاد امور بیماریهای خاص 17- سازمان دانش‌آموزی  18- صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر 19- صندوق تأمین خسارت­های بدنی

هزینه ارزیابی شرکت های دانش بنیان

با توجه به لزوم حمایت از شرکت‌های دانش­ بنیان، همه هزینه­ های ارزیابی شرکت‌های دانش­ بنیان از سوی معاونت علمی و فناوری  ریاست جمهوری تامین می­شود و شرکت‌های متقاضی هیچ هزینه­ای را به کارگزاران ارزیابی پرداخت نمی­کنند.

نام دانش بنیان بر روی نام ثبتی شرکت ها

لازم است همه شركت­هاي متقاضي حمايت­ها، اطلاعات خود را در اين سامانه وارد كرده و بر اساس اين فرايندها ارزيابي شوند و شرکت‌هایی هم که در نام ثبتی یا اساسنامه خود، عنوان دانش­ بنیاندارند، باید مشابه سایر شرکت‌ها بر اساس آیین­نامه ارزیابی شرکت‌های دانش­ بنیان ارزیابی شوند.

شرکت های دانش بنیان مستقر برای مراکز رشد و یا پارک­ های فناوری

شرکت‌های مستقر در پارک­های فناوری و یا مراکز رشد بایستی همانند دیگر شرکت‌ها در سامانه ثبت نام نموده و مراحل ارزیابی را طی نمایند.

  • استقلال واحدهای تحقیق و توسعه فعال یک شرکت خصوصی به عنوان یک شرکت دانش بنیان

شرکت‌های بزرگی که معیارهای ارزیابی شرکت‌های دانش­بنیان و یا شرکت‌های دانش­بنیان دارای فعالیت صنعتی را ندارند می­توانند با تبدیل واحد تحقیق و توسعه خود به یک شرکت مستقل در صورتی که در راستای فهرست کالاهای دانش‌بنیان اعلام شده توسط کارگروه فعالیت کنند به صورت مجزا در سامانه ثبت نام نموده و فرآیند ارزیابی همانند دیگر شرکت‌ها برای آنها نیز صورت پذیرد.

ثبت کالا و خدمات دانش بنیان

شرکت‌های دانش بنیان نوپابایدکالاها و خدمات دانش ­بنیان را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی (با هدف تولید و فروش) ساخته و ارائه نمایند.

تغییر نامشرکت های دانش بنیانو اقدامات لازم در سامانه

در صورت تغییر نام، شرکت باید آگهی تغییرات را ضمیمه مدارک کند. در صورتی که بعد از وارد شدن به پروسه ثبت نام، نام شرکت تغییر کند باید آگهی تغییر نام برای دفتر امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان فکس گردد . در غیر اینصورت مسئولیت این امر به عهده شرکت می­باشد.

محاسبه مدت زمانشرکت های دانش بنیان نوپا

تمامی شرکت های دانش بنیان نوپامی توانند از تاریخی که به عنوان یک شرکت دانش بنیان شناخته و ارزیابی می شوند به مدت 2 سال می توانند دانش بنیان نوپا باقی بمانند و بعد از آن اگر مجدد برای دانش بنیان شدن اقدام نمایند دیگر نوپا نخواهند بود.

+ نوشته شده در جمعه 16 بهمن 1395ساعت 14:00 توسط نادر رفیعی